Upravit stránku

Darováním plazmy pomůžete zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. V novém odběrovém centru Plasma place ale máte možnost pomoci ještě více. Pokud se vzdáte finanční náhrady za odběr, poputují peníze na konto organizace Srdcerváči podporující zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

„Komerčních center na darování krevní plazmy je již relativně hodně. Našim cílem proto bylo vytvořit pro dárce dobře dostupné dárcovské centrum, které nebude připomínat nemocnici, ale nabídne příjemné prostředí a komfort," uvedla ředitelka centra Michaela Kubová. Velkou předností Plasma Place je navíc spolupráce s projektem Srdcerváči, projektem Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Každý, kdo se vzdá finanční náhrady za darování plazmy, automaticky věnuje finanční příspěvek osobám se zdravotním postižením. „Prostřednictvím Srdcerváčů se snažíme veřejnosti ukázat, že zdravotně postižení chtějí a mohou pracovat a mnohdy jim jen stačí dát šanci a pootevřít pomyslné dveře. Veškeré finanční příspěvky od dárců poputují do organizací, které zaměstnávají více než padesát procent zdravotně postižených, nebo jednotlivcům, kteří se přes své onemocnění či úraz rozhodli vzít osud do svých rukou a stát se drobnými podnikateli. Velmi si proto spolupráce s Plasma Place vážíme a všem dárcům děkujeme," vysvětlila ředitelka projektu Srdcerváči Hana Potměšilová. Memorandum o vzájemné spolupráci podepsaly za „své“ organizace obě paní ředitelky během slavností akce 6. dubna 2017 za účasti řady známých osobností.

„Darovat dvakrát“ -  tedy darovat krevní plazmu a poté finanční náhradu ve prospěch projektu Srdcerváči se na místě rozhodla i řada známých sportovců, mimo jiné hokejisté HC Sparta Jaroslav Hlinka a Jan Piskáček, a mistr světa v rychlostní kanoistice a dvojnásobný olympijský medailista Josef Dostál.  „Krevní plazma může pomoci zachránit život druhým nebo vyléčit zákeřnou nemoc. Beru to tak, že každým odběrem dáváte někomu naději na život, a že jednou budu potřebovat pomoc třeba i já," řekla další známá dárkyně, moderátorka a Česká Miss Earth 2013 Monika Leová.

Monika Leová darovala krevní plazmu spolu se svým snoubencem Martinem. Darujte i vy!
Josef Dostál daruje dvakrát. Podpořte i vy projekt Srdcerváči.
Jan Piskáček daruje dvakrát. Podpořte i vy projekt Srdcerváči.
Jaroslav Hlinka daruje dvakrát. Podpořte i vy projekt Srdcerváči.
1

Odběrové centrum krevní plazmy Plasma place začalo spolupracovat s Nadačním fondem Veroniky Kašákové

Pomoc na druhou. Tak by se dala nazvat nově uzavřená spolupráce mezi odběrovým centrem Plasma place a Nadačním fondem Veroniky Kašákové (NFVK). Memorandum o vzájemné spolupráci podepsali zástupci obou organizací na den svatého Valentýna 14. února 2018. Darováním krevní plazmy mohou lidé zachránit život druhým nebo pomoci vyléčit zákeřnou nemoc. Pokud se vzdají finanční náhrady za odběr, mohou věnovat peníze na konto NFVK, který pomáhá dětem z dětských domovů a pomoci tak hned dvakrát.

Při příležitosti podepsání memoranda se rozhodla Veronika Kašáková darovat v den svatého Valentýna i krevní plazmu. Byla to její premiéra. „Zatím jsem darovala jen krev, takže s plazmou to bylo poprvé. Pokud mi to zdravotní stav a časová kapacita dovolí, ráda bych chodila častěji. Je potřeba o tom mluvit a ukázat lidem, že je třeba pomáhat druhým. Považuji to skoro za povinnost. Co se týče využití finančních prostředků v našem nadačním fondu, tak nejčastěji peníze využíváme na průvodce, kteří individuálně pracují s dětmi z dětských domovů a doprovázejí je pak na cestu do reálného života, kde se nejvíce setkáváme s kriminalitou, drogami nebo dluhy,“ uvedla Veronika Kašáková a dodala: „Nabídka spolupráce s odběrovým centrem Plasma place mě velmi potěšila. Samotné centrum už hodně pomáhá samo o sobě a dojalo mě, že chtějí ještě podporovat naše projekty a děti. Je to opravdu ušlechtilé.“

Finanční náhrada za jeden odběr náleží každému ve výši 600 korun a je na svobodném rozhodnutí každého z dárců, zda si peníze ponechá nebo se jich vzdá ve prospěch dobročinného projektu. Pomoci mohou zájemci zdravotně handicapovaným s jejich uplatněním na trhu práce a nyní nově i dětem z dětských domovů. Mohou tak darovat dvakrát. Všichni dárci prochází pravidelnou zdravotní kontrolou, mají tak kromě dobrého pocitu ze svého skutku i velmi dobrý přehled o svém aktuálním zdravotním stavu, což je jistě nezanedbatelná přidaná hodnota. Lidská plazma je, a ještě dlouho bude, nenahraditelnou tekutinou, nutnou k navrácení zdraví a záchraně životů, a to jak přímým podáním, tak při dalším zpracování při léčbě nemocí ohrožujících život. Posláním plazmaferetických center je přispívat k záchraně lidských životů pomocí bezpečného a efektivního odběru krevní plazmy určené k dalšímu zpracování a výrobě léčiv. Jde například o albumin používaný při léčbě těžkých popálenin, ztrátách krve a chemoterapiích, dále pak imunoglobuliny, užívané zejména při ztrátě imunity nebo onemocnění rakovinou, a jednotlivé faktory srážlivosti používané pro léčbu hemofilie.

http://www.nfvk.cz/

Nahoru